Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego , „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej , zaś w ubiegłym roku - „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury. Czytamy w nim: ,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności ’’.
Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską kulturę, bo w Narodowym Czytaniu ,,Nad Niemnem” udział wzięli wszyscy uczniowie ZSOiZ w Mońkach. Po słowie wstępnym, Dyrekcja oraz przedstawiciele klas pięknie przeczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Poznaliśmy losy protoplastów rodu Bohatyrowiczów- Jana i Cecylii, którzy ,,ziemię dzikiej puszczy wydarli nie mieczem i krwią, lecz pracą i potem”, ciężką pracą zbudowali piękną i bogatą osadę. Dowiedzieliśmy się też, że etos pracy stał się najwyższą formą patriotyzmu, który w dobie niewoli ujawniał się w trosce o utrzymanie ziemi i rodowego majątku.